Nokian Tyres Hakkapeliitta Truck – "En käyttäisi mitään muuta kuin kunnon talvirenkaita"

Äärimmäisten talviolosuhteiden valinta

Svein Olav Landsverk ajaa Scania R580 -rekallaan pääasiassa vain yhtä reittiä Oddasta Osloon ja takaisin – noin 350 kilometriä yhteen suuntaan. Vaikka reitti saattaa pysyä samana, olosuhteet muuttuvat koko ajan

"Äärimmäisissä tapauksissa ainoa tie Osloon voi olla suljettu sään takia", Svein Olav kertoo. "Vaikka rekka selviytyisi paljon huonommistakin olosuhteista, minun on vain odoteltava, että tie avataan jälleen liikenteelle."

En käyttäisi mitään muuta kuin kunnon talvirenkaita, ja täällä pohjoisessa se tarkoittaa Nokian Renkaita. Pidän niistä.

– Svein Olav Landsverk, Norja

Aina kun tie on auki, Svein Olav pitää rahdin liikkeellä. Rekkansa alla hän luottaa Nokian Renkaisiin. "En käyttäisi mitään muuta kuin kunnon talvirenkaita", hän sanoo, "ja täällä pohjoisessa se tarkoittaa Nokian Renkaita. Pidän niistä."